کلیه سفارشات بالای 1میلیون تومان بصورت رایگان ارسال میشود.

معرفی پارچه لنین

پارچه لنین

آیا تاکنون این سوال برایتان پیش آمده است که مومیای از چه جنس پارچه ای است؟  یااینکه آیا پارچه ای وجوددارد که چندین سال یاحتی چنددهه دوام داشته باشد وگذرزمان یا شستشو از زیبایی آن نکاهد درادامه به تمام این سوال ها پاسخ خواهیم  داد :

درکمدهای تمام انسان هاحداقل یک تکه لباس ازجنس لینن (لنین)موجوداست حال میخواهیم بدانیم لینن یاهمان لنین چه نوع پارچه ای است

پارچه لینن (لنین)چیست؟

لینن ازالیاف کتان تولید میشود که ازساقه ی گیاه کتان بدست می آید واژه ی لینن ریشه در واژه لاتین ((لینوم)) (linum) و واژه یونانی (لینون) به معنای بذرکتان دارد لینن جزوی از قدیمی ترین پارچه های جهان به شمار می رود که بالغ بر ده هزارسال قدمت دارد.

مراحل تولید پارچه لنین :

مرحله اول تولید این پارچه کشت گیاه کتان است با کیفیت ترین گیاه کتان در اروپای غربی و اوکراین کشت میشود الیاف لنین یا همان کتان رامیتوان باانواع دیگر الیاف طبیعی و مصنوعی ترکیب کرد.الیاف کتان رامعمولا با الیاف پنبه ای و ابریشمی ترکیب میکنند.

کیفیت پارچه لنین به عامل های مختلف بستگی دارد مانند شرایط پرورش و کشت گیاه کتان. درتولید پارچه های لنین با کیفیت از الیاف بلند استفاده میشود به همین دلیل بهتر است گیاه لنین ازساقه قطع نشود تابتوان الیاف بلندی را ازآن ها تولید کرد.

باکیفیت ترین پارچه لنین در ایرلند ، ایتالیا و بلژیک تولید میشود این پارچه درهند و دیگر کشورهای اروپایی نیز تولید میشود.تولید انبوه لنین عمدتا دراروپای شرقی و چین صورت میگیرد.

انواع پارچه لنین:پارچه لنین دارای کاربردها و ویژگی های مختلف و منحصر به فردی است که هرکدام ویژگی مخصوص خود را دارند.از پرکاربردترین نوی لنین ،لنین داماسک ،لنین ساده بافت،لنین شل بافت و لنین پوششی را میتوان نام برد.

پارچه لینن

سرچشمه پیدایش پارچه لنین:استفاده از الیاف کتان برای تولید پارچه را نمیتوان به یک دهه و دو دهه یا یک قرن و دوقرن خلاصه و یا محدودکرد.نه تنها این پارچه محدود به یکی دو قرن نیست بلکه قدمت آن به اندازه قدمت مومیایی های مصرباستان است. اوایل پیدایش این پارچه درمصرباستان بود وبه رنگ سفید نیز تولید می شد که باگذر زمان و رفته رفته به کشورهای مختلفی راه پیداکرد و در رنگ های مختلف تولید و استفاده شد.در اوایل قرن نوزدهم این پارچه تقریبا به تمام کشورها راه پیداکرد و به یکی ازپرکاربردترین و پرمصرف ترین پارچه ها درسراسر دنیا تبدیل شده بود.

در واقع میتوان گفت پارچه لینن یک هدیه ویژه ازطرف طبیعت است که نه تنهابسیار زیاد و بادوام است بلکه جزء الیاف سازگار با محیط زیست نیزمیباشد.

 کاربرد پارچه لنین

لنین،پارچه ای بادوام و پرمصرف است که در زمینه های مختلف از آن استفاده میشود.جالب است که بدانید از گذشته تا به امروز الگوی مصرف پارچه لنین بسیار تغییر کرده است.در دهه ۱۹۷۰ پنج درصد ازپارچه های لنین درصنعت مد استفاده می شدند و بقیه آن برای تولید لوازم خانه به کار میرفتند اما هم اکنون هفتاد درصد ازپارچه های لنین درصنعت مد استفاده میشود.ازاین پارچه طبیعی برای تولید انواع لباس زنانه، مردانه و انواع لوازم منزل مانند:رومیزی،روبالشتی یاحتی تولید اسکناس استفاده میشود.سال های اول تولید و پیدایش پارچه لنین که تازه وارد اروپا شده بود از آن برای تولید انواع لباس های نظامی استفاده می شد. و همچنین ازآنجایی که پارچه لنین ضدحساسیت و ضدباکتریال است ازآن برای بستن انواع زخم نیز استفاده میشود.

ویژگی های پارچه لینن

 ویژگی های منحصربه فرد پارچه لینن آن را به یکی ازپرمصرف ترین محصولات نساجی تبدیل کرده است.

الیاف پارچه لنین کشی نیست به همین خاطر اگر این لباس رابه شکل طولانی مدت تا کنید ظاهرش به هم میریزد برای مثال:نباید اجازه دهید یقه لباس یا کت لینن شما تحت فشار قراربگیرد چرا که ممکن است الیافش بشکند لنین یک پارچه بسیارخنک است که هوا را به راحتی ازخود عبور میدهد،بسیار بادوام است و در مقایسه با پارچه های پنبه ای و ابریشمی بسیار درخشان تر و زیباتر است یکی ازخصوصیات منحصربه فرد این پارچه لطافت و نرمی آن است که حتی پس از چندین بار شستشو و استفاده، نرم ولطیف تر میشود.به دلیل جنس خوب و سازگاری اش به خوبی رنگ های مختلف را میپذیرد و رنگ های خاص و چشم گیری از آن در بازار موجود است.به سرعت رنگ را میپذیرد و به ندرت پیش می آید که رنگ پس دهد.این جنس پارچه در دسته پارچه های مناسب برای تابستان نیزمی باشد و به خاطرسبک ولطیف بودن، پوست شما در لباسی که ازجنس لنین باشد به راحتی نفس میکشد.

انواع محصولات لینن

کت لینن woodie زرشکی‎‎

کت لینن راه راه Marble‎‎

کت لینن راه راه آبی moon‎‎

کت لینن woodie سبز‎‎

  • این پارچه پرز نمیدهد و کرک نمیشود و از بافت مستحکم و مقاوم برخوردار است به قدری که استحکام لیف آن از پنبه هم بیشتر است.
  • این پارچه نگهداری وشستشوی راحتی دارد.
  • هرچقدر بیشتر استفاده میشود زیبایی  و درخشش بیشتر میشود.
  • ازاین پارچه به دلیل جنس بسیارخوب آن برای دوخت شومیز، پیراهن و مانتو بسیاراستفاده میشود.
  • نکته حائزاهمیت اینکه لنین از دسته الیاف طبیعی است و ساختار گیاهی دارد،پس محصولات تولید شده از آن کمتر ایجاد حساسیت میکنند.

چراپارچه لنین پارچه ای گرانقیمت محسوب میشود؟

کشت و برداشت گیاه کتان بسیار دشوار است .تمام گیاه کتان باید از خاک خارج شود تا الیاف بلند و باکیفیت تری تولید شود.برای مطمئن شدن ازکیفیت الیاف، برداشت آن باید بسیار محسوس و با دقت بالا صورت گیرد.مرحله تولید الیاف هم پیچیده و همچنین زمان بر است به همین دلیل پارچه  لینن نسبت به پارچه های مشابه گران ترمحسوب میشود.

اتوکشی پارچه لنین:پارچه سبک و نازک لینن اتوکشی راحتی دارد ولی این ماجرا در رابطه با لنین ضخیم بسیار متفاوت است.جنس این پارچه به شکلی است که باید قبل از اینکه کاملا خشک شود اتوکشی انجام شود.اگر لینن کاملا خشک باشد اتوکشی آن بسیارسخت و زمان برخواهد شد و حتی بخار اتو هم به سختی چروک لباس را باز میکند.اما اگر شما دیر متوجه این موضوع شده باشید اصلا نگران نشوید چرا که میتوانید برای اتوکشی لینن خشک شده از یک اسپری آب برای مرطوب کردن دوباره پارچه استفاده کرده و یا لباس رادر حمام مرطوب قرار دهید تا رطوبت جذب کند وسپس آن را اتو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.