با اسم و خصوصیات انواع پارچه لباسی آشنا شوید

پوشاکی که از جنس پارچه های خوب و با کیفیت ساخته میشوند، همواره در دسته بهترین و باکیفیت ترین پوشاک قرار میگیرند. چراکه علاوه بر دوام و ماندگاری بالا، در تن راحت هستند و آسایش شما را فراهم می آورند. در واقع جنس پارچه است که لباس را زیبا میکند. همچنین برای اینکه لباس هایی بپوشید که در آن راحت باشید، باید به جنس پارچه آن توجه کنید. بخصوص که اگر از جامعه بانوان هستيد، به جهت اینکه به استایل و زیبایی اهمیت زیادی می دهید، میبایست این موضوع را بیشتر در نظر بگیرید تا همیشه شیک و خوش پوش بمانید.
انواع پارچه

بر این اساس معمولا اغلب تولیدی های لباس و فروشندگان معتبر پوشاک، از جمله ما در فروشگاه اینترنتی نگار ندائی کوشیده ایم تا پوشاکی را عرضه کنیم که از پارچه های با کیفیت تهیه شده باشند.هنگام انتخاب یک لباس، کیفیت موادی که از آن ساخته شده است به همان اندازه مهم است که ظاهر آن به نظر می رسد. همچنین پارچه مورد استفاده برای برجسته شدن محصولات دوخته شده نیز بسیار اهمیت دارد. با این حال ممکن است زیاد با جنس پارچه ها آشنایی نداشته باشید و در انتخاب محصولات پوشاک به درستی عمل نکنید. لذا اگر انواع برترین پارچه ها و مورد استفاده آنها در پوشاک را نمی دانید، ما در ادامه به بررسی بهترین انواع پارچه ها و مورد استفاده ای که دارند خواهیم پرداخت.

بهترین پارچه های طبیعی

آنها پارچه هایی هستند که از مواد و الیاف طبیعی برآمده از طبیعت بافته شده اند. لذا برای پوست ایجاد حساسیت نمی کنند و با محیط زیست هم سازگار هستند. ‌پارچه های نخی، ابریشمی، کتان و پشمی در این دسته قرار میگیرند.

پارچه از جنس پنبه (پارچه نخی)

این نوع جنس پارچه از رایج ترین نوع پارچه مورد استفاده در انواع پوشاک است. پنبه یک محصول گیاهی است که از غوزه های پنبه به دست می آيد. در واقع یک فیبر طبیعی با منشأ گیاهی است که در مزارع کشت می شود. به خصوص در دوخت محصولات تابستانی استفاده زیادی دارد، زیرا سبب میگردد عرق در هوا تبخیر شود و همینطور پارچه ای قابل تنفس است که هوا تهویه شده و خنک می ماند. لذا همواره توصیه میشود اقلام نخی مانند لباس زیر، تی شرت و پیراهن را از این جنس پارچه بخرید. همینطور این جنس پارچه قابل شستشو در آب گرم است و با ویژگی هایی چون خنکی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر اصطکاک شناخته می شود.

انواع پارچه نخی

پارچه از جنس ابریشم

ساخت این نوع جنس پارچه بسیار پر زحمت و پر هزینه است. از پیله کرم ابریشم به دست می آيد و چون پارچه ظریفی است و رطوبت را جذب نکرده و عرق نمی کند، ترجیح داده می شود. همچنین از آنجائیکه ظریف است، باید با دست و با آب سرد شسته شود. به علاوه پارچه های ساخته شده از جنس ابریشم، همواره با ویژگی های نرمی و لطافت شناخته میشوند.

انواع پارچه

پارچه از جنس کتان

کتان نیز نوعی پارچه است که از بافتن الیاف یک گیاه به نام کتان به دست می آيد و یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین جنس پارچه ها است. این جنس پارچه برای فصل تابستان ایده آل است زیرا پارچه قابل تنفس و خنکی است. میتوان آن را در پیراهن ها و لباس های تابستانی ترجیح داد. همچنین یکی از خصوصیاتی که این جنس پارچه دارد این است که می توان آن را در دماهای بالا اتو کرد. پارچه کتان را شاه پارچه ها میدانند.

انواع پارچه کتان

پارچه از جنس پشم

این جنس پارچه یک محصول به دست آمده از پشم پوست گوسفند است. ظرافت و ساختار آن با توجه به پشم گوسفندی که از آن به دست می آيد متفاوت است. جذب رطوبت بالایی دارد و برای پوشیدن در زمستان بسیار مناسب است. زیرا گرمای بدن را در داخل نگه می دارد. همچنین شستشو در دمای بالا ممکن است باعث انقباض و خرابی آن شود. از آن بیشتر برای تولید ژاکت ها و کت های زمستانی استفاده می شود.

انواع پارچه

بهترین پارچه های مصنوعی   

پارچه های مصنوعی از نخ الیاف تولید شده به دست انسان تولید میشود. آنها معمولا از ترکیب بسیاری از مواد تشکیل میشوند و انواع متنوع و گسترده ای هم دارند. محصولاتی مانند پارچه های اکریلیک، پلی استر، نایلون، لاکرا در این دسته قرار میگیرند.

پارچه از جنس اکریلیک

این جنس پارچه از پلیمری مصنوعی به نام اکریلونیتریل تولید می شود که به جهت اینکه از کم تنفس ترین نوع پارچه ها هست، پارچه ای بسیار گرم است. همچنین مراقبت از آن بسیار آسان است و میتوان آن را در ماشین لباسشویی شست. ضمن اینکه در برابر نور خورشید و مواد شیمیایی هم مقاوم است. از این‌ جنس پارچه اغلب در لباس های بافتنی استفاده میشود. به علاوه محصولات ساخته شده از آن، تنخور راحتی داشته و سبک است.

پارچه های از جنس پلی استر، نایلون، لاکرا

پارچه های از جنس پارچه های پلی استر، نایلون و لاکرا به حرارت حساس هستند. لذا باید در آب گرم شسته نشوند و با حرارت کم اتو گردند. همینطور به راحتی چروک نمیشوند و رنگ های آن ماندگار است. به علاوه باید مراقب بود زیرا ممکن است با دمای زیاد اتو بسوزند. عموما لباسهای کشدار با این جنس پارچه ها دوخته می شوند.

با اینحال پارچه هایی نیز هستند که با وسایل مصنوعی ساخته میشوند، اما ساختار و خصوصیات پارچه های طبیعی را به ارث برده اند که از آن جمله میتوان به جنس پارچه های ویسکوز ( ریون ) و استات اشاره کرد. مثلا جنس پارچه ویسکوز همچون پنبه و لینن (کتان) دارای ماهیت گیاهی است. ظاهر درخشان و براقی دارد و علاوه بر اینکه بیشتر از جنس پارچه پنبه جذب رطوبت میکند و در برابر شعله آتش مقاوم است ، خاصیت تنفس پذیری بالایی هم دارد.

بهترین پارچه ها بر اساس نوع بافت

این نوع از جنس پارچه ها که از پرطرفدارترین پارچه های مورد استفاده در تولید محصولات پوشاک است، به جهت نوع بافت خود از تنوع بالایی برخوردار هستند که برخی از پرکاربردترین و برترین این محصولات، اعم از گاباردین، ساتن، مخمل، کرپ، جین، تریکو، موهر، فوتر و ژاکارد میباشند.

پارچه گاباردین

اگرچه پارچه گاباردین در بسیاری از پوشاک و منسوجات خانگی گنجانده شده است، اما ممکن است بسیاری از ما اطلاعات کافی در مورد این پارچه نداشته باشیم. پارچه گاباردین با استفاده از نوعی تکنیک بافت روی پارچه به دست می آيد که یک ماده متراکم بافته شده از پنبه یا پشم ظریف است. گاباردین در فرانسوی به معنای پارچه پشمی است. پارچه ای سخت با ساختاری ضخیم که حاوی مواد مصنوعی نیست و گرم نگه میدارد. لذا از آن بیشتر در ماه های زمستان و برای محصولات پوشاکی چون کت، دامن، شلوار، لباس ورزشی و… استفاده میشود.

انواع پارچه گاباردین

پارچه ساتن

پارچه ساتن از سطحی با رنگ روشن و لغزنده برخوردار است که از ابریشم و پنبه بافته می شود. با این ویژگی‌ها بیشتر برای لباس شب، لباس زیر، پیراهن و لباس عروس ترجیح داده می شود. اصولا پارچه ساتن از اولین جنس پارچه هایی است که ظرافت را به ذهن متبادر میکند. همچنین محصولاتی که از جنس پارچه ساتن تولید می شوند، خطوط بدن را به راحتی آشکار میکند. در طول تاریخ از این نوع پارچه بیشتر برای لباس شاهزاده خانم ها استفاده می شده است و همینطور هرچقدر مقدار ابریشم موجود در پارچه بیشتر باشد، کیفیت بالاتری دارد.

پارچه مخمل

پارچه مخمل به عنوان پارچه تار کوتاه و متراکم بافته شده از تار ابریشم تولید می شود. پارچه مخمل در زمانهای قدیم از ابریشم و پنبه بافته میشد. در مد امروزی با نایلون، پشم، ابریشم نخی یا ابریشم بافته می شود. میتوان آن را به عنوان پارچه مخمل بافته شده و پارچه مخمل بافتنی طبقه بندی کرد. از پارچه مخمل برای تولید محصولاتی چون دامن، ژاکت، کت، شلوار و… استفاده می شود.‌

انواع پارچه مخمل

پارچه کرپ

پارچه کرپ نوعی پارچه با ساختار ترکیبی است که از مخلوط پارچه های ابریشم، پشمی و ویسکوز به دست می آيد. افزایش میزان طبیعی بودن این پارچه باعث سهولت استفاده افراد می شود. پارچه کرپ از نخ پرتاب تهیه می شود و از نظر خاصیت پارچه، یکی از پرطرفدارترین انواع پارچه در تابستان است. لباس های زیادی از این نوع پارچه ساخته میشود. استفاده از آن در محصولاتی مانند شلوار، لباس شب، مانتو، لباس های مجلسی و… کاربرد دارد.

پارچه جین

پارچه جین با کیفیت معمولا از ۱۰۰ درصد پنبه است. ویژگی که جین را از سایر پارچه های نخی متمایز میکند، بافت نواری قابل مشاهده آن است. لذا این فرآیند منحصر به فرد بافت آن است که پارچه جین را بسیار بادوام میکند.‌ شناخته شده ترین ویژگی پارچه جین، رنگرزی نخ تار با رنگ نیلی است. این در حالی است که نخ های پود در حین بافت رنگ نمی شوند و سفید می مانند. از پارچه جین که شاید بتوان آن را از محبوب ترین جنس پارچه ها دانست، معمولا برای دوخت انواع شلوار جین، لباس های ورزشی، کت و… استفاده میشود.

انواع پارچه

پارچه تریکو

پارچه تریکو به جنس پارچه هایی گفته میشود که در دستگاههای بافندگی تخت تریکو تولید میشوند. از پارچه های تریکو به عنوان پارچه بافتنی ساده نیز یاد میشود. شکل حلقه ای نخ روی سطوح پارچه تریکو بسیار انعطاف پذیر است. به همین جهت بسیار نرم و لطیف بوده و به خوبی با بدن سازگار میشوند. به علاوه به دلیل ساختار حلقه‌ای بافت، هوا را حفظ میکنند و در نتیجه از خاصیت حفظ حرارت بالایی برخوردار هستند. از پارچه تریکو معمولا برای تولید ژاکت، روسری، مانتو، کلاه و دستکش و… استفاده می شود.

پارچه موهر

پارچه موهرنوعی پارچه پشمی به حساب می آید و یکی از قدیمی ترین انواع پارچه ها است. ماده اصلی موهر پشم گوسفند است و در زمستان گرم نگه می دارد. این نوع پارچه اغلب در زمستان ترجیح داده میشود و استفاده زیادی هم دارد.‌ از پارچه موهر برای تولید بلوز، تونیک، پالتو، کت، جلیقه، پانچو و… استفاده میشود.

انواع پارچه

پارچه فوتر

پارچه فوتر نیز از دسته پارچه های پشمی است که از جنس پارچه های محبوب برای فصول سرد سال به حساب می آید. این نوع پارچه که با نام پارچه نمدی هم شناخته میشود، از الیاف پشم گوسفند تهیه شده و برای پوشاک زمستانی عالی هستند. البته این نوع پارچه به شکل بافتنی تولید نمیشود و بیشتر تحت فرآیندی که طی آن پارچه تحت فشار، رطوبت و حرارت زیاد قرار میگیرد تولید میشود. از این نوع پارچه نیز برای تولید انواع پالتو، گرمکن ورزشی، جلیقه، کلاه و… استفاده میگردد.

پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد نوعی پارچه است که با نقوش به دست آمده از بافتن تارها بر روی ماشین بافندگی مخصوص ایجاد میشود. منبع الیاف آن از موادی مانند پنبه، کتان و یا ترکیبی از ابریشم و کتان است. نام خود را از joseph-Marie Jacquard گرفته است. کسی که اولین بار بافندگی تولید پارچه ژاکارد را به ماشین تبدیل کرد. روش تولید پارچه ژاکارد بافت یا بافندگی است. از این جنس پارچه به دلیل ظاهر شیک و زیبا و سهولت استفاده، برای تولید مانتو و لباس های مجلسی و… استفاده میشود.

انواع پارچه ژاکارد

با عضویت در سایت و تکمیل پروفایل در زمان خرید از سایت به ازای هر خرید 3 درصد مبلغ خرید در کیف پول شما شارژ میشود و در خرید های بعدی میتوانید از مبلغ شاژ شده در کیف پول خود استفاده کنید.

همچنین بسیاری از تخفیفات دیگر برای اعضای باشگاه مشتریان در نظر گرفته میشود که از طریق پنل کاربری اعلام میگردد.

Instagram WhatsApp WhatsApp Telegram
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من